Ecofin, s.r.o. • Novozámocká 138 • Nitra - Horné Krškany • 949 05
Internetové fóra a rôzne „odborné“ stránky sú plné „zaručených“ rád a odporúčaní ako správne vykurovať domácnosť, ako si vybrať správne zariadenie na ohrev a pod. Často však ide o laické názory, ktoré nie sú nijako odborne podložené a ich autori k nim došli skôr na základe intuície či dlhej chvíle. Pozrime sa teda na niekoľko tradičných mýtov, ktoré o vykurovaní kolujú.
Zvyknete v zimných mesiacoch úplne vypnúť kúrenie, keď odchádzate do práce či na väčšinu dňa niekam preč z domu? Mnoho ľudí predpokladá, že takýmto spôsobom dokáže na vykurovaní ušetriť. Avšak zohriať dom potom, ako sa výrazne ochladí je energeticky omnoho náročnejšie ako ho udržiavať na teplote minimálne 17°C.
Je pravdou, že ak máte vlastné zásoby kvalitného dreva, tak vás môže kúrenie v krbe stáť pomerne lacno. Je tu však niekoľko ale. Po prvé, krbom vykurujete zväčša jednu miestnosť, pričom do ostatných sa teplo dostáva len postupne. Oproti ostatným typom ohrevu je pri krboch jeden z najvyšších únikov tepla, a to komínom. I keď ako sme spomínali v minulom článku, je oheň v krbe nezameniteľným spôsobom vykurovania, nezabúdajte aj na všetku tú starostlivosť a čas, ktorý pri pravidelnom kúrení musíte krbu venovať. A v neposlednej rade je tu ekologický aspekt, a to zvyšovanie uhlíkovej stopy a zbytočné znečisťovanie svojho najbližšieho okolia.
Podlahové kúrenie je samozrejme nehlučné. Kvapalina, ktorá prúdi v jednotlivých rúrkach je hermeticky uzavretá. Pri nesprávnej inštalácii sa v ojedinelých prípadoch môže stať, že sa do obvodu kvapaliny dostane voda, čo môže spôsobiť veľmi jemné zvuky. Pri kvalitnom podlahovom kúrení a odbornom zachádzaní takáto situácia nikdy nenastane.
Niektorí ľudia sa vyhýbajú podlahovému kúrenie pre myšlienku, že v budúcnosti nebudú môcť navŕtať do podlahy diery. Avšak vŕtanie nie je nijak komplikované. Pri hliníkových obvodoch stačí použiť detektor kovu a v prípade, že máte rúrky z iných materiálov, tak ich polohu veľmi jednoducho objavíte s termofóliou.
Panuje istý všeobecný názor, že komín je potrebné kontrolovať raz za pár rokov, resp. že ide o takmer bezúdržbové zariadenie. Avšak zabúdame na to, že práve komín je v rámci domácnosti vystavený najväčšiemu množstvu znečistenia a vysokým výkyvom tepla. A keďže je miestom, na ktorom sa priamo v interiéri vášho domu vyskytuje oheň a extrémne teploty, mali by ste ho poctivo kontrolovať niekoľkokrát počas roka, resp. vykurovacej sezóny. Nielenže udržíte efektivitu jeho fungovania, ale zaistíte bezpečnosť vašej domácnosti.
Jeden z klasických mýtov, ktorý roky koluje o podlahovom kúrení vychádza z myšlienky, že podlahové kúrenie nie je zdravé, lebo ohrevom podlahy víri prach. Ak sa však pozrieme na systém fungovania tohto typu ohrevu domácnosti, zistíme, že je to práve naopak. Podlahové kúrenie má na rozdiel od klasických radiátorom oveľa vyššiu plochu ohrevu. Čo to v praxi znamená? Aby radiátor dosiahol rovnaký výkon ako má podlahové kúrenie, musí dosiahnuť výrazne vyššie teplotné hodnoty. Podlahové kúrenie nie je nikdy prehriate, takže oproti radiátorom víri prach oveľa menej. Tým sa znižuje napr. riziko prachovej alergie. Nezabúdajte ani na to, že hlavne v zimných mesiacoch prináša práve podlahové kúrenie pre zdravie benefity napr. v tom, že nohami nikdy nechodíte po chladnej podlahe, ktorá môže inak zvýšiť náchylnosť na prechladnutie a pod.