Ecofin, s.r.o. • Novozámocká 138 • Nitra - Horné Krškany • 949 05
I keď v posledných desaťročiach sa stala centrom domácnosti televízia a je to miesto, kde sa schádza rodina, tak v minulých storočiach túto úlohu plnil práve krb. Ako zdroj tepla a svetla oheň vždy priťahoval ľudí a združoval ich spolu. I preto je dnes stále obľúbeným a častým doplnkom domácnosti. Nie je nič príjemnejšie ako si v chladné zimné či sychravé jesenné dni sadnúť ku krbu a užívať si príjemné sálavé teplo, ktoré nenapodobní žiaden iný druh kúrenia. Viete však ako udržiavať váš krb v dobrej kondícii?
Ak chcete predísť zanášaniu krbu, nadmernému dymeniu a ďalším komplikáciám, musíte pri kúrení dbať na vhodný výber dreva. Preto je potrebné si dávať pozor na jeho vhodné uskladnenie. Navlhnuté, prehnité či spráchnivené drevo totiž do krbu nepatrí. Ak ste na záhrade opilovali konáre zo stromov, tiež nie je vhodné s nimi po pár dňoch začať kúriť. Zväčša sa odporúča si takéto zásoby odložiť na ďalšiu sezónu, najlepšie sú ale aspoň dva roky. Správne použitie dreva spôsobí i to, že nevznikne také množstvo popola. To platí hlavne o tvrdom dreve, avšak pre ideálny oheň je dobrá kombinácia aj s drevom mäkkým.
POZOR: Nikdy nepoužívajte drevo s lakom, náterom či iným chemickým ošetrením. Pri jeho pálení vznikajú toxické výpary, ktoré sú zdraviu škodlivé. Tiež nimi zanesiete krb a znehodnotíte popol, ktorý by ste inak mohli použiť napr. v záhrade.
Krb je zážitok, no o ten prídete, ak sa vám bude ochranné sklo neustále zanášať. Príčin je niekoľko. Môže ísť o už spomínaný nesprávny výber dreva, ale tiež napr. priveľa dreva, ktoré spôsobí, že sa v krbovej vložke nachádza primálo kyslíka a oheň nemôže „dýchať“. Sklo sa rýchlo pokrýva čiernou vrstvou i pri zlom ťahu komína, ktorý vzniká jeho zanášaním či nesprávnou konštrukciou.
A ako sklo vyčistiť, keď už je nadmerne zanesené? Dnes máme na výber široký sortiment rôznych chemických prostriedok určených špeciálne na túto činnosť. Ak sa však chcete vyhnúť zbytočnej chémii, tak vám úplne postačí jemný popol z krbu. Základ sú noviny alebo leták, ktorý navlhčíte a pridáte popol, pričom krúživými pohybmi postupne pretierate ochranné sklo vášho krbu.
Pravidelné odstraňovanie popola udržiava krb čistým, necháva ohňu dostatok kyslíka a predlžuje jeho životnosť. Preto na túto povinnosť nezabúdajte, hlavne ak krbom kúrite pravidelne. Ak máte popol z kvalitného dreva, môžete si ho odkladať pre svoju záhradu. Má hneď niekoľko výborných vlastností, ktoré určite oceníte. Ak máte napr. príliš kyslú pôdu, tak je to práve popol, ktorý ju dokáže neutralizovať. Je zdrojom vápnika, tak žiadaným pri mnohých rastlinách. Pomôže i pri premnožených slimákoch, ktoré odpudzuje. No využitie existuje i mimo záhrady. Dá sa z neho vyrobiť domáce mydlo a čistiť nielen sklo krbu, ale napr. striebro a iné kovy. Rozlial sa vám na príjazdovej ceste či v garáži olej? Skúste ho posypať popolom.
Ako každé iné zariadenie domácnosti sa aj krb opotrebováva. Preto je dôležité ho sledovať a všímať si na ňom prípadné zmeny a poškodenia. Musíme si uvedomiť, že vysoké teplotné rozdiely, ktoré prekonáva v krátkom čase jednoducho, či to chceme alebo nie, k znižovaniu jeho životnosti prispievajú. Ak dodržujte správnu údržbu vášho krbu, tak vám môže bez zásahov vydržať bez problémom 5 až 10 sezón. Aby ste však predišli zbytočne väčším poškodeniam krbu, je dobré sa mu začať viac venovať po 3 až 5 sezónach. Ak nie ste práve domáci majster, pokojne po štvrtej či piatej sezóne zavolajte odborníka, ktorý krb prehliadne a zistí, či nie je potrebná väčšia údržba. Pamätajte na to, že oheň či dym sú agresívne, a preto nemožno brať údržbu krbu na ľahkú váhu. Rovnakú starostlivosť je potrebné venovať i komínu, ktorého funkčnosť je samozrejme pre krb nevyhnuteľnou.